Follow Us

Ból kręgosłupa a rehabilitacja

Ból kręgosłupa a rehabilitacja

Kręgosłup jest podatny na wiele zmian i uszkodzeń, ponieważ stanowi oparcie dla całego ciała – to on utrzymuje nas w pionie, będąc rusztowaniem dla reszty narządów i układów. Jest jednocześnie stale obciążony – zwłaszcza współcześnie, kiedy prowadzimy mało ruchliwy, głównie siedzący tryb życia. Ból kręgosłupa od czasu do czasu może pojawić się u każdego, jednak jeśli jest mocny, bądź ma charakter długotrwały, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, by się go pozbyć. Rehabilitacja kręgosłupa jest jednym z najważniejszych elementów leczenia. Co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Wiele osób uważa, że skoro pojawił się ból, najlepszym sposobem na jego pozbycie się będzie odpoczynek. Niestety, może to nieść pomoc na chwilę, ale na pewno nie pomoże pozbyć się problemu. Po długim odpoczynku powrót do normalnego trybu życia może okazać się jeszcze trudniejszy dla kręgosłupa. Mięśnie łatwo przyzwyczajają się do przykurczu, a nawet zanikają, stawy tracą sprawność, a kręgosłup może ulec różnego rodzaju zmianom zwyrodnieniowym. Dlatego tak istotne jest podjęcie odpowiedniej rehabilitacji, która pomoże rozruszać spięte mięśnie i pozbyć się zbędnego napięcia.

Rehabilitacja kręgosłupa – informacje

Rehabilitacja kręgosłupa prowadzona jest na różne sposoby. Można uczęszczać na różnego rodzaju ćwiczenia, albo też poddać się specjalnym zabiegom. O czym dokładnie mowa? Na przykład o elektroterapii, krioterapii, leczeniu laserem czy ultradźwiękami. Celem jest zadziałanie przeciwzapalnie i przeciwbólowo na obszary dotknięte bólem. Zwykle jeden zabieg nie pomoże – konieczna jest cała seria, żeby rzeczywiście odczuć ulgę. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku, czyli od tego czy ból i ewentualne zmiany w obrębie kręgosłupa są znaczne, czy jest to początkowe stadium. Rehabilitacja kręgosłupa to element leczenia zarówno osób młodych, jak i starszych. Oczywiście, to lekarz powinien ocenić jaka forma rehabilitacji przyniesie największą ulgę. Najważniejsze jest jednak, by prowadzić aktywny, zdrowy tryb życia jeszcze zanim ból się pojawi. Lepiej jest zawsze zapobiegać, niż później leczyć. Więcej informacji na http://wojnar.pl/rehabilitacja-kregoslupa/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz