Follow Us

Dane osobowe i ich ochrona

Dane osobowe i ich ochrona

Niezależnie od tego w jaki sposób firmy wchodzą w posiadanie konkretnych danych osobowych to mają zgodnie z ustawą dotyczącą ochrony danych osobowych obowiązek, aby owe dane osobowe chronić. Nieco inaczej wyglądać może ochrona danych osobowych w Internecie a inaczej w przypadku gdy nie są one pozyskiwane za pomocą sieci. Tak czy inaczej bardzo często w firmach tworzone są oddzielne bazy danych w których to takie dane osobowe mogą być zapisywane i przechowywane, a nawet przetwarzane do różnych celów o ile firma ma na to zgodę.

Bezpieczne dane osobowe – w jaki sposób?

Dane osobowe i ich ochronaTypowe cele do których wykorzystuje się takie dane to oczywiście cele marketingowe oraz od czasu do czasu także na przykład w celach rekrutacyjnych. Kto więc powinien zadbać o ochronę takowych danych? Na ogół jest to administrator bezpieczeństwa informacji. Jego zadaniem jest dbanie o to aby takie dane były bezpieczne. Dostęp do nich powinni mieć tylko ci pracownicy, którym będą one w danym momencie potrzebne. Ważne jest też i to, aby mieć zgodę na to, żeby owe dane przetwarzać. W wielu przypadkach chodzi o pisemną zgodę poszczególnych osób. Nie jest to trudne do pozyskania, w przypadku gdy wysyła się podania o pracę to zawsze konieczne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie określonych danych właśnie w celach rekrutacyjnych, natomiast jeśli chodzi o dane osobowe wykorzystywane do celów marketingowych to zgodę wyraża się często już przy akceptacji regulaminu w konkretnym serwisie.

Maile reklamowe

Zgodę taką można oczywiście w każdym przypadku cofnąć, na przykład jeśli otrzymujemy maile reklamowe od danej firmy to w każdym z nich powinna istnieć możliwość szybkiego wypisania się, co może być równoznaczne z cofnięciem takiej zgody. Jeśli firma nie będzie przestrzegać takowych zasad i okaże się, że użytkuje dane osobowe bez zgodny konkretnej osoby, to grozić mogą w takim przypadku dosyć wysokie kary i co gorsza firma taka może zyskać opinię nie uczciwej co powodować będzie trudności praktycznie w każdej branży, w której firma taka będzie funkcjonować, dlatego też rzadko słyszy się o tego rodzaju naruszeniach.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz