Dlaczego warto stosować kosmetyki ekologiczne ?

Dlaczego warto stosować kosmetyki ekologiczne ?Kosmetyki ekologiczne po raz pierwszy pojawiły się na rynku w latach siedemdziesiątych i według wielu osób z branży były tylko chwilową modą, związaną z szeroko rozumianym ruchem hipisowskim. Tymczasem po upływie pół wieku ich znaczenie i popularność nadal rośnie.

Mniej alergii i bezpieczeństwo

Mianem kosmetyków ekologicznych określa się te preparaty, których składnikami są tylko te materiały, które występują naturalnie i nie zostały poddane chemicznej obróbce. Początkowo za ich największy atut uznawano to, że ich stosowanie niesie ze sobą mniejsze ryzyko występowania alergii. W przypadku osób, które są uczulone na wiele składników znajdujących się w kosmetykach i które musiały się borykać z pieczeniem skóry, świądem, wysypką i silnym zaczerwienieniem, to niezwykle poważny atut na rzecz stosowania naturalnych kosmetyków. Uczulenie wywołują bowiem przede wszystkim substancje syntetyczne. Dodatkowo kosmetyki Eko zawierają składniki, które działają na skórę dużo delikatniej niż chemia. Oprócz tego preparaty tego typu przyczyniają się do wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej skóry. Decydujący jest fakt, że produkcja kosmetyków ekologicznych odbywa się wedle ściśle określonych norm, a certyfikat ekologiczności wymaga od producenta niestosowania żadnych substancji, które mogą szkodzić człowiekowi. Chodzi tu o sztuczne barwniki, konserwanty, czy składniki pochodzenia zwierzęcego.

Dbaj o środowisko

Ekologiczne kosmetyki są dodatkowo przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponieważ nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, to ich obecność dla wody jest całkowicie obojętna. Ponadto opakowania, w których są sprzedawane, wykonane są z materiałów, które ulegają szybkiej biodegradacji. Nie można tego powiedzieć natomiast o plastiku, który jest zmorą naszych czasów i który stosuję się do pakowania większości dostępnych na rynku kosmetyków. Należy też zauważyć, że o ile kiedyś kosmetyki naturalne nie były tak skuteczne, jak te oparte na chemii, to współcześnie ich jakość i efekty są zbliżone lub takie same, jak każdego innego kosmetyku.

Podobne wpisy: