Do czego służą systemy CAM?

Do czego służą systemy CAM?

Do procesów projektowo-konstrukcyjnych zaczęto wykorzystywać systemy komputerowe już w latach 90. XX wieku. Dzisiaj komputery, a szczególnie program CAM jest stosowany w bardzo wielu branżach niemal we wszystkich krajach świata. Coraz więcej projektantów i konstruktorów w swojej pracy wykorzystuje komputery i program CAM. Program ten zrewolucjonizował wszystkie etapy produkcji zaczynając od projektowania poprzez samą produkcję aż do kontroli jakości gotowych produktów.

Na etapie wstępnego projektowania program ten odgrywa niezwykle istotną rolę: przyspiesza projektowanie, pozwala na eliminowanie ewentualnych błędów, szybkie dokonywanie zmian w projekcie. Program umożliwia także tworzenie modeli sytuacyjnych lub matematycznych. Wszelkie niezbędne wyliczenie wykonywane są bardzo szybko i do tego z niezwykłą precyzją. Tworząc dany wyrób z pomocą oprogramowania CAM projektanci mogą współpracować ze sobą nie tylko przebywając ze sobą w jednym pomieszczeniu czy budynku. Mogą pracować wspólnie niezależnie od tego jak duża odległość ich dzieli.

Nowoczesna technologia

Coraz częściej program CAM wypiera tradycyjne, ręczne wykonywanie projektów. Modele stworzone z jego pomocą są trójwymiarowe. Dzięki temu stają się one podstawą do tworzenia dokumentacji technicznej w wymiarze 2D. Stają się one również bazą do dokonywania obliczeń wytrzymałościowych. Pozwalają także opracowywać technologię produkcji i wygenerować kody służące do sterowania maszynami sterowanymi komputerowo. Wprowadzanie zmian w projekcie jest o wiele bardziej proste, co więcej możliwość popełnienia błędów przy nanoszeniu tych zmian została wyeliminowana. Stosując program CAM umożliwia również obserwowanie samego procesu produkcji. Jeśli w czasie projektowania nie zostały dostrzeżone i wyeliminowane ewentualne błędy, to można ich dokonać już w czasie produkcji. To kolejny, niezwykle istotny plus tego programu.

Duży postęp technologii

Technologia projektowania i obróbki przeszła w ciągu ostatnich kilku lat ogromną rewolucję. Przyczyniło się do tego oprogramowanie CAM szeroko wykorzystywane w ogromnej ilości różnych branż.

Dowiedz się więcej na: http://www.visicadcam.pl

Podobne wpisy: