Follow Us

Jak szkoli się trenerów biznesu?

Jak szkoli się trenerów biznesu?

XXI wiek stał się czasem coachów i trenerów. Pojęcie to jeszcze niedawno kojarzone wyłącznie ze sportem robi obecnie furorę w różnych dziedzinach życia. Trener osobisty, personalny, coach life czy psycholog biznesu? Najnowsze badania z dziedziny psychologii pokazują, że, chcąc świadomie wpływać na rozwój biznesu poprzez wykorzystanie potencjału ludzkiego, warto przejść odpowiednie szkolenie trenerskie lub zamówić usługę u profesjonalisty.

Dostępna na rynku oferta szkoleniowa jest niezwykle bogata, począwszy od kursów trenerskich, a skończywszy na studiach podyplomowych z tej dziedziny. Każda szanująca się szkoła trenerów biznesowych po zakończeniu zajęć wystawia kursantowi odpowiedni certyfikat nadający kwalifikacje do wykonywania zawodu, jednakże procedura ta nie jest obowiązkowa ze względu na znaczne różnice programowe pomiędzy rodzajami kursów.

Jak szkoli się trenerów biznesuJak zatem wygląda standardowa siatka zajęć programowych i jakie kompetencje można uzyskać po odbyciu szkolenia? Odpowiedź na pierwszą część pytania wbrew pozorom nie jest łatwa. Szkolenie trenerskie bowiem, aby stać się atrakcyjnym dla potencjalnego słuchacza, powinno być prowadzone w sposób twórczy i nieszablonowy. Dlatego też w szkołach trenerów biznesu wykładowcy niechętnie posługują się w nauczaniu metodami biernymi takimi, jak wykład czy pogadanka. Tutaj stawia się na zajęcia warsztatowe, a ich hasłem przewodnim jest interakcja. Podczas takich zajęć-ćwiczeń przyszły trener biznesu może liczyć na rozwój takich umiejętności, jak prowadzenie szkoleń, innowacyjne myślenie, kreowanie wizerunku, współpraca w grupie, znajomość technik perswazji, a także szeroko pojęta komunikacja, wiedza o procesie biznesowym i psychologia sprzedaży. Priorytetową kompetencją absolwenta jest efektywne prowadzenie szkoleń, podczas których wywierał będzie wpływ na słuchaczy, a także skutecznie rozwiąże zaistniałe sytuacje kryzysowe.

Obserwując kierunek, w którym zmierza dzisiejszy rynek pracy, można stwierdzić, iż szkoły trenerów biznesu dają solidne podstawy do znalezienia swojej niszy i prowadzenia dochodowej działalności. Usługi trenerskie cieszą się bowiem coraz większym popytem wśród właścicieli firm, którzy widzą w nich efektywne narzędzie do rozwoju pełnego potencjału swojego biznesu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz