Follow Us

Jak szlifować posadzki betonowe?

Jak szlifować posadzki betonowe?

Wykorzystanie posadzek betonowych jest powszechne, tak w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach komercyjnych. Po wykonaniu takiej podłogi potrzebne jest jeszcze jej dokładne wyszlifowanie, dla uzyskanie odpowiedniej równości i gładkości nawierzchni. To także etap konieczny przy przywracaniu starym betonowym posadzkom dawnej świetności. Do takich prac wykorzystywane są różne narzędzia do polerowania. Jak z nich korzystać?

Dobór odpowiednich narzędzi do polerowania

Dla wygody wykonania założonych prac przy polerowaniu posadzek betonowych i przyspieszenia uzyskania pożądanych efektów, trzeba właściwie dobrać narzędzia do polerowania. Dobiera się je pod kątem rozmiaru miejsca pracy, planowanych do osiągnięcia efektów oraz dostępnej mocy urządzeń.

W pierwszej kolejności należy oszacować wymiary podłogi, co pomoże ustalić, jaką szlifierkę zastosować. Jednotarczowa szlifierka będzie najlepsza do szlifowania i polerowania niewielkich obszarów, ale przy dużych powierzchniach należy wybrać urządzenie wielotarczowe.

Informacja o mocy narzędzi do polerowania jest kolejnym krokiem do wyboru odpowiedniego urządzenia. Szlifierki dostępne są w wersjach 220 V oraz trójfazowych 480 V.

Na koniec trzeba dobrać narzędzia służące do szlifowania i polerowania powierzchni betonowych do tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Szlifierki jednotarczowe i głowicowe pozwalają na szybkie i skuteczne usunięcie starych powłok malarskich i kleju z betonu, ale po ich użyciu powierzchnia jest chropowata. Niewykluczone, że wówczas potrzebne będzie użycie szlifierki jednotarczowej do polerowania, choć w tym charakterze lepiej sprawdzają się szlifierki wielotarczowe i planetarne, wyposażone w kilka głowic i opcję zmiany prędkości. Rezultatem ich użycia przez wprawnego operatora będzie gładka, idealnie jednolita powierzchnia.

Pozostałe aspekty wyboru narzędzi do polerowania

Nie bez znaczenia przy wyborze narzędzi, którymi wypolerujemy powierzchnię betonową, pozostaje rozmiar szlifierki – im jest większa, tym będzie cięższa, ale i tym więcej materiału zeszlifuje. Ważne jest dobranie systemu odprowadzania pyłu powstającego przy polerowaniu. Szlifierki mogą pracować na sucho lub mokro.

Zobacz na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/narzedzia-do-szlifowania-nawierzchni-umozliwiajace-szlifowanie-i-polerowanie/.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz