Follow Us

Jak zapewnić sobie godziwą emeryturę?

Jak zapewnić sobie godziwą emeryturę?Każdy marzy o tym, aby po zakończeniu pracy zawodowej móc pójść na emeryturę i odpoczywać w spokoju przez kolejne lata. Przez wiele lat pracuje się przecież na to, aby móc na emeryturze zwiedzać świat i robić to, na co tylko ma się ochotę. Wiele osób w dzisiejszych czasach nie może jednak do końca cieszyć się ze swojej emerytury, ponieważ okazuje się, że jest ona zbyt niska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych gromadzi środki Polaków na indywidualnym kontach, jednakże nie są to wcale tak duże pieniądze, jak wiele osób ma na to nadzieję. Najczęściej okazuje się, że emerytura jest bardzo niska w stosunku do tego, ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie przez poprzednie kilkadziesiąt lat życia. Wynika to z wielu kwestii, ale ekonomiści twierdzą, że z czasem może być jeszcze gorzej. Niski przyrost naturalny w Polsce ma na to również bardzo niekorzystny wpływ. Z tego powodu, każdy powinien wiedzieć o tym, że przyszła emerytura i wysokość świadczeń zależy tylko i wyłącznie od niego. Najlepiej jest zdecydować się samodzielnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dla siebie i dla swoich bliskich.

Przyszłość dzieci a fundusze

Dobrze jest pomyśleć również o przyszłości swoich dzieci, które z pewnością wkraczając w dorosłe życie będą chciały uzyskać pomoc od rodziców. Istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim, trzeba jak najwcześniej zacząć oszczędzać na emeryturę. Najlepiej jest systematycznie odkładać niewielkie kwoty pieniędzy, aby zgromadzić odpowiednią sumę na później. Idealnym rozwiązaniem jest na przykład założenie IKE( sprawdź porównanie ) w jednej z firm, które oferują takie produkty. Dzięki temu, można co miesiąc odprowadzać niewielką składkę, uzależnioną od swoich możliwości finansowych i potrzeb. Konto pozwala zarządzać pieniędzmi w sposób bezpieczny i jednocześnie skuteczny. Coraz więcej osób decyduje się na gromadzenie środków niezależnych od ZUS i OFE, w obawie o przyszłość.

Odpowiedni wybór funduszu

Innym sposobem jest wybór odpowiedniego funduszu inwestycyjnego. Takie fundusze inwestycyjne pozwalają na to, aby mnożyć swoje oszczędności w bezpieczny sposób. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej skuteczne od wpłacania pieniędzy na długoterminową lokatę bankową. Fundusze inwestycyjne większość zysków przekazują bowiem klientom. Banki zaś same czerpią najwięcej z lokat i obracają środkami klientów tak, aby jak najwięcej zarobić samodzielnie. Klient otrzymuje zaledwie niewielki procent od wpłacanych przez siebie kwot. Nie może też pieniędzy wypłacić. Ekonomiści doradzają więc, aby zrezygnować z lokat, które nie są zbyt rentowne i skupić się na funduszach inwestycyjnych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz