Follow Us

Jakie elementy wpływają na wysokość składki OC?

Jakie elementy wpływają na wysokość składki OC?

Wielu właścicieli samochodów, którzy co roku zmuszeni są do płacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, zastanawia się co właściwie decyduje o wysokości ich składki. Wystarczy samodzielne obliczanie OC, żeby wszystko stało się jasne.

Aby dowiedzieć się co ma znaczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego, musimy skorzystać z kalkulatora OC

To narzędzie na podstawie naszych informacji wylicza nam orientacyjną wysokość składki. Aby właściwie skorzystać z kalkulatora, musimy przygotować dwa kluczowe dokumenty. Dowód osobisty oraz dokumenty samego pojazdu. Na samym początku system zapyta nas o nasze dane osobowe. Ważna jest data urodzenia, miejsce zamieszkania, czas, jaki mamy prawo jazdy oraz stan cywilny i ilość dzieci. Wydawać by się mogło, że pytania te są niedorzeczne, bo jakie znaczenia dla wysokości składki może mieć miejsce naszego zamieszkania? To tylko pozory. Pytania te mają na celu ustalenie poziomu naszego ryzyka jako kierowcy. To oznacza, że jeśli prawo jazdy mamy od niedawna, jesteśmy niedoświadczonym i młodym kierowcą a do tego mieszkamy w mieście, gdzie zdarza się dużo wypadków drogowych, to dla towarzystwa ubezpieczeniowego jesteśmy osobą, która potencjalnie jest ryzykowna i jej zachowanie na jezdni może zwiększyć ryzyko zaistnienia wypadku, co oznacza dla ubezpieczyciela, konieczność wypłaty odszkodowania w naszym imieniu. Oczywiście ten będzie chciał się przed tym zabezpieczyć, co dla nas w praktyce oznacza wyższą składkę.

Wszelkie obliczenia wysokości składki, a de facto poziomu ryzyka obliczane są tutaj pod kątem dostępnych dla ubezpieczyciela statystyk

Oznacza to, że stajemy się niejako zakładnikiem postępowania innych ludzi. W skrócie system ten działa tak. Jeżeli młodociani kierowcy do dwudziestego trzeciego roku życia, statystycznie powodują najwięcej wypadków drogowych, to każdy ubezpieczyciel zażąda od nas, kiedy znajdziemy się w tym przedziale wiekowym wyższej składki. Zostaniemy w tym przypadku trochę wrzuceni do wspólnego worka i będziemy zmuszeni zapłacić za błędy innych.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz