Follow Us

Kilka informacji o OC komunikacyjnym

Kilka informacji o OC komunikacyjnym

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znaczną część stanowią ubezpieczenie komunikacyjne. Dzielą się one na obowiązkowe i dobrowolne. Do polis obowiązkowych należy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Czy OC jest ważne tylko w Polsce?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest dla kierowców podstawowym i najważniejszym ubezpieczeniem. Ważną polisę OC muszą posiadać wszystkie pojazdy mechaniczne, które zostały zarejestrowane w Polsce. Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest regulowane przepisami przyjętej 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych. W ustawie tej uregulowane zostały między innymi kwestie dotyczące zakresu polis OC. Są takie same u wszystkich ubezpieczycieli. Wykupione w Polsce ubezpieczenie OC chroni kierowcę nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale także na terytorium większości państw europejskich. Polisa nie jest honorowana tylko przez państwa należące do systemu tak zwanej Zielonej Karty. Kierowcy, którzy udają się do tych państw lub przejeżdżają przez nie tranzytem muszą posiadać albo Zieloną Kartą, albo ubezpieczenie graniczne. Odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni od dnia, w którym ubezpieczyciel został powiadomiony o szkodzie. W wyjątkowych sytuacjach, gdy wyjaśnianie okoliczności wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów, termin może zostać wydłużony do 90 dni.

Jak kupić ubezpieczenie?

Zakup OC online rozważa coraz większa liczba kierowców. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Kupując polisę OC przez internet kierowcy oszczędzają swój czas i pieniądze. Polisa kupiona przez internet niczym nie różni się (może tylko bardziej atrakcyjną ceną) od tej kupionej w agencji ubezpieczeniowej czy bezpośrednio w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby kupić polisę OC przez internet wystarczy poświęcić na to tylko kilka minut.

Od października 2018 roku kierowcy mogą jeździć bez potwierdzenia zawarcia OC. Dane samochodu policja sprawdzi w CEPiK.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz