Follow Us

Możliwości wykorzystania Internetu przez przedsiębiorstwa

Możliwości wykorzystania Internetu przez przedsiębiorstwa

Coraz więcej różnej wielkości firm zaczyna funkcjonować w wirtualnym świecie. Od pewnego już czasu funkcjonuje więc pojęcie e-biznesu. Czym on jest? Jakie możliwości działania mają przedsiębiorcy w Internecie?

Elektroniczny biznes: czym on jest?

E- biznes jest sposobem prowadzenia działalności z wykorzystaniem technologii, które są oparte na Internecie lub z nim związane. Może on obejmować relacje z klientami oraz sprzedaż, ale nie tylko. Coraz częściej obejmuje on także relacje z partnerami biznesowymi. Termin ten używany jest zarówno do tych firm, które oferują swoje produkty na sprzedaż wyłącznie za pośrednictwem sieci, jak równie do tych, które działają w sposób tradycyjny, ale wykorzystały Internet, aby poprawić swoje działanie.

Procesy biznesowe wspierane przez Internet

Technologie internetowe mogą zostać wykorzystane do różnorodnych procesów biznesowych. Internet staje się dzisiaj narzędziem, który umożliwia:

– rekrutację pracowników;
– prowadzenie finansów i rachunkowości;
– sprzedaż;
– działania logistyczne;
– reklamę.

Modele działalności w Internecie

Metod prowadzenia działalności w Internecie jest kilka. Wśród nich są:
– promocyjny;
– brokerski;
– handlowca;
– pośrednictwa informacyjnego;
– producenta;
– abonencki;
– wspólnoty;
– użyteczności;
– stowarzyszenia.

Najczęstszą formą wykorzystania Internetu jest marketing. W tym zakresie możliwości jest bardzo wiele. Jedną z nich jest uruchomienie prostej witryny www. Ale Internet można wykorzystać również do badania opinii konsumentów albo do prowadzenia reklamy mailingowej. Warto pamiętać także, że technologie internetowe ułatwiają również prowadzenie rachunkowości i finansów. Można powierzyć te sprawy firmie z zewnątrz oszczędzając w ten sposób na kosztach związanych z zatrudnianiem pracowników do działu księgowego.

Obecnie dostęp do Internetu ma setki tysięcy osób w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zaczyna dostrzegać możliwości jakie daje on w biznesie. Można w nim prowadzić działalność, można też wykorzystać sieć do promocji firmy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz