Follow Us

O portalach społecznościowych

O portalach społecznościowych

Portale społecznościowe cieszą się ogromną popularnością wśród internautów z całego świata. Rozwijają się bardzo prężnie. Nietrudno nam będzie wskazać nawet wśród grona najbliższych znajomych tych, które mają profil co najmniej na jednym portalu społecznościowym.

Kiedy powstał pierwszy serwis społecznościowy?

Miało to miejsce jeszcze w ubiegłym wieku, w latach 90. Autorem pierwszego serwisu społecznościowego był Randy Conrads. Stworzył on miejsce w sieci, które miało skupiać osoby, które znały się z realnego świata, bo chodziły razem do szkoły lub razem studiowały. Z czasem serwis zaczął służyć również zawieraniu nowych znajomości. Na wzór amerykańskiego portalu powstał bardzo podobny serwis o wielu możliwościach i funkcjach.

Portale społecznościowe: rodzaje

Portale społecznościowe zostały pomyślane jako miejsce, które ma łączyć osoby o podobnych zainteresowaniach czy poglądach. Powstały więc bardzo różne portale: o charakterze ogólnym, branżowym, adresowane do konkretnych użytkowników.

Facebook – portal bijący rekordy popularności

Portali społecznościowych jest dzisiaj mnóstwo. Ale największą liczbę użytkowników ma Facebook. Profile na Facebooku mają osoby z całego świata. Serwis został założony przez Marka Elliota Zuckerberga w roku 2014. Na początku adresowany był wyłącznie do uczennic/uczniów i studentów amerykańskich szkół i uczelni. Z czasem jednak wyszedł poza te wąskie ramy i jest dostępny dla wszystkich. Serwis oferuje wiele różnych aplikacji, umożliwia podtrzymywanie kontaktów z osobami znanymi z realnego świata, nawiązywanie nowych znajomości.

Serwisów społecznościowych jest obecnie tak dużo, że wymienienie wszystkich pochłonęłoby bardzo dużo miejsca. Facebook, który zdecydowaliśmy się wymienić należy do tych, które przynajmniej ze słyszenia zna każdy z internautów. Co ciekawe, profile na nich zakładają obecnie także firmy, które wykorzystują je do promowania usług i produktów. Fenomen portali społecznościowych interesuje także naukowców, głównie psychologów i socjologów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz