Ochrona danych osobowych, a podania o pracę

Dawniej swój życiorys zanosiło się do upatrzonego pracodawcy. Życiorysy pisało się odręcznie tak więc wymagało to indywidualnego podejścia do każdego ogłoszenia na które osoba poszukująca pracy odpowiadała. W czasach Internetu zmieniło się to jednak bardzo znacząco. Dzisiaj w ciągu kilku minut przejrzeć można w zasadzie setki różnych ogłoszeń. Szybko można wysyłać także swoje odpowiednio przygotowane CV do wybranych pracodawców. Wystarczy poczta elektroniczna.

Ochrona danych osobowych

Ochrona danych osobowych, a podania o pracęW znacznym stopniu zmienia i przyśpiesza to proces rekrutacji jednak było to także powodem pojawienia się różnego rodzaju patologii. Szybko zorientowano się, że wystarczy zamieścić atrakcyjne ogłoszenie o pracę aby wejść w posiadanie danych osobowych wielu różnych osób. Dane takie na ogół wykorzystywane były i są do tej pory do celów reklamowych. Osoba której dane sprzedano czy też pozyskano w taki sposób mogła zamiast pracy otrzymywać zdecydowanie więcej ofert reklamowych zarówno na tradycyjną na i elektroniczną skrzynkę pocztową. Prowadzić mogło to także do innych problemów dlatego też konieczna była ustawowa ochrona danych osobowych szkolenia. Ochrona taka nie dotyczy oczywiście tylko sytuacji w których poszukujemy pracy, potrzebna jest ona na co dzień, aby dane osobowe były w należyty sposób chronione.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Nie jest to tylko imię, nazwisko czy adres ale bardzo często także dane wyjątkowo drażliwe, dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo danych osobowych. Wracając do przypadku dotyczącego poszukiwania pracy. Aby możliwe było wiec skorzystanie z danych osobowych, które w takiej formie kandydat na pracownika przyśle, musi on wyrazić stosowną zgodę ku temu umieszczając na swoim podaniu stosowną klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Warto zaznaczyć, że zgody takiej udzielmy tylko i wyłącznie w celu przeprowadzania procesu rekrutacyjnego, nawet jeśli wymagana przez daną firmę „formułka” adnotacji takiej nie uwzględnia. Jeśli dodamy taki dopisek to wykorzystane danych w innych celach będzie już nie legalne, możliwe będzie także dochodzenie swoich praw przed sądem w razie stwierdzenia nieprawidłowości.

Podobne wpisy: