Follow Us

Pizza na cienkim czy grubym cieście – oto jest pytanie

Pizza na cienkim czy grubym cieście – oto jest pytanie

Ciasto na pizzę składa się z zaledwie kilku składników – jest to mąka, drożdże, woda, sól, cukier i oliwa. I zawsze są to identyczne komponenty. Mogłoby się zatem wydawać, iż podstawa włoskiego placka jest zawsze taka sama, a to co różnicuje poszczególne rodzaje pizzy to użyte do jej przygotowania dodatki. Nic bardziej mylnego. Samo ciasto do pizzy – chociaż za każdym razem przygotowywane z tych samych składników – także może być różne. I chociaż rodowity Neapolitańczyk powie, iż prawdziwa włoska pizza jest zawsze na cienkim cieście, to jednak doskonale wiemy o tym, iż tak nie jest. Zatem jakie ciasto jest najlepsze?

Cienkie ciasto

Pizza na cienkim cieście jest najbardziej znana i cieszy się największą popularnością. Z drugiej strony – to właśnie taki placek uchodzi za ten najbardziej tradycyjny (dowodem niech będzie fakt, iż w słonecznej Italii niemal nie spotyka się pizzy na grubym ciście – za wyjątkiem Sycylii). Cienkie ciasto ma swoje niewątpliwe zalety – jest chrupiące, nie ugina się pod ciężarem dodatków i piecze się znacznie szybciej od swojego grubszego odpowiednika. Trudno się zatem dziwić, iż jest bardzo lubiane.

Grube ciasto

Włoski placek przyrządzany na grubym spodzie nie jest tak bardzo popularny, ale też ma swoich wiernych zwolenników (zwłaszcza w krajach Ameryki Północnej). I chociaż większość mieszkańców Włoch nie uznaje takiej pizzy, to jednak nie można mówić, iż jest ona gorsza – ona jest po prostu inna. Za co lubimy grube ciasto? Jego zalety to przede wszystkim miękkość i puszystość. A ze względu na rozmiar na pewno zaspokoi nawet największy głód. Ten rodzaj ciasta doceniają zwłaszcza Sycylijczycy (w dużej mierze ze względu na zagranicznych turystów) oraz Amerykanie (których pizze cieszą się niemałą popularnością). W Polsce też nie brakuje zwolenników pizz na grubym cieście.


Pizza może być przygotowana na dwa sposoby – na cienkim bądź na grubym cieście. I chociaż nie brakuje zwolenników jednej i drugiej, to trudno jednoznacznie wskazać, która z nich jest lepsza. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych gustów i upodobań. Bez względu na ciasto – zawsze jest to wyśmienita pizza. Poznań zaprasza do swoich lokali (https://www.pizzadominium.pl/lokale/poznan-c-h-avenida) zwolenników zarówno jednej, jak i drugiej opcji.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz