Follow Us

Pizza: poznajmy ją bliżej

Pizza: poznajmy ją bliżej

Kuchnia włoska ma miłośników na całym świecie. Również Polacy naprawdę się w niej zakochali. Chętnie zjadamy pizzę podczas spotkań z przyjaciółmi. Traktujemy jako przekąskę, nie zapominamy również o niej wówczas, gdy chcemy zjeść obiad.

Jak bardzo popularna jest pizza, możemy się przekonać, wpisując w wyszukiwarkę frazę „pizza Tychy”. Naszym oczom błyskawicznie ukażą się witryny licznych pizzerii nie tylko w Tychach. Poznajmy pizzę bliżej.

Potrawa biednych

Początkowo pizza niekoniecznie przypominała tą, którą jemy dzisiaj. Było to niezwykle popularne danie najbiedniejszych mieszkańców Włoch. Był to prosty placek, który nacierany był odrobiną oliwy i posypywany solą oraz ziołami. Sięgano po rozmaryn, bazylię i oregano, czyli zioła, które we Włoszech były naprawdę powszechne.

Zmiana

Pod koniec XIX wieku pizza zaczęła przypominać tą, którą spożywamy dzisiaj. Pierwszą pizzę przygotowano dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej (włoskie Margherita, stąd też nazwa pizzy). Podano jej placek posypany nie tylko bazylią i natarty oliwą, ale wzbogacony pomidorami oraz celem mozzarella. To okres, kiedy pizza zaczyna stawać się daniem narodowym Włochów.

Rodzaje tradycyjnej pizzy

Ciasto na pizzę wyrabia się z mąki pszennej, drożdży, soli, wody oraz oliwy. Mało kto wie, że Włosi sięgają po specjalną mąkę na pizzę. Aby pizza była naprawdę smaczna, ciasto musi być wyrabiane ręcznie. Prawdziwi włoscy kucharze nie używają nawet wałka. Cienkie ciasto nie powinno być grubsze niż trzy milimetry. Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że we Włoszech zjemy również pizzę na grubym cieście. Prawdziwą włoską pizzę wypieka się w piecu opalanym drewnem w temperaturze przekraczającej czterysta stopni. Najlepiej robić to na kamieniu. Pizza z pieca gazowego nigdy nie będzie smakowała tak, jak ta przygotowana w piecu chlebowym. Dlatego najlepsze pizzerie wyposażone są w piec chlebowy.

Pizza to danie proste, a jednocześnie naprawdę smaczne i sycące. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że jest tak bardzo popularna.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/tychy-c-h-r-city-point

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz