Follow Us

Pompy ciepła powietrze – woda – podstawowe rodzaje

Pompy ciepła powietrze – woda – podstawowe rodzaje

Pompy ciepła powietrze – woda to jedne z najefektywniejszych (a jednocześnie ekologicznych i ekonomicznych) rozwiązań służących do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej. Dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, co pozwala dobrać ją w zależności od przeznaczenia, zapotrzebowania lub indywidualnego gustu. Podstawowy podział pomp ciepła obejmuje pompy typu MONOBLOK i SPLIT.

MONOBLOK

Pompa ciepła powietrze – woda typu MONOBLOK jest urządzeniem jednosegmentowym, czyli składa się tylko z jednego bloku. Do jej największych zalet należy zaliczyć: szczelność (cały układ chłodniczy jest wykonywany przez fabrykę), cichą pracę, prostotę montażu i uruchomienia (cały układ mieści się w jednym bloku), długą żywotność oraz estetyczny wygląd. Jednocześnie warto tu podkreślić, iż pompa MONOBLOK posiada mniejszą ilość czynnika chłodzącego, co eliminuje konieczność jej rejestracji. I chociaż pompa MONOBLOK charakteryzuje się wyższą ceną, to zapewnia większy komfort użytkowania. Pewnym mankamentem jest konieczność zabezpieczenia jej przed zamarzaniem wody (zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie jest zamontowane na zewnątrz budynku).

SPLIT

Pompa ciepła typu SPLIT to urządzenie z dwiema jednostkami – zewnętrzną i wewnętrzną. Jest łatwiejsza do wykonania, co przekłada się na jej powszechność oraz niższą cenę. Zaletą pompy SPLIT jest eliminacja hałasu z budynku – dzieje się tak dlatego, iż sprężarka i wentylator znajdują się w jednostce zewnętrznej. Ten rodzaj pompy jest też mniej narażony na zamarzanie. Do wad należy zaliczyć bardziej skomplikowany montaż, który wymaga ingerencji w układ chłodniczy (co wiąże się z tym, iż wykonawca musi posiadać odpowiednie uprawnienia chłodnicze). Natomiast w zakresie efektywności pompa typu SPLIT jest na podobnym poziomie jak pompa MONOBLOK.

Sprawdź ofertę na https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/.

Każda osoba rozważająca zamontowanie pompy ciepła powietrze – woda musi wybrać jeden z dostępnych modeli. W tym przypadku warto kierować się przeznaczeniem, warunkami, w których pompa ma pracować i preferencjami domowników. Przemyślany wybór przyniesie oczekiwane korzyści i sprawi, iż instalacja spełni wszystkie swoje zadania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz