Prawa autorskie i ochrona wrażliwych danych

W każdym serwisie internetowym z którego będziemy korzystać obowiązywać może zupełnie inna polityka bezpieczeństwa danych osobowych. Jest to dosyć ważna sprawa zwłaszcza z punktu widzenia osób, które powierzają różnym firmom swoje dane osobowe. Irmy te musza dokładnie w swoim regulaminie zaznaczyć do jakich celów dane te będą wykorzystywane i w jakich sytuacjach. Osoby, które się wdanym serwisie się rejestrują muszą być dokładnie informowane o tym jak powierzone dane osobowe będą wykorzystywane.

Informacje dla klienta

Prawa autorskie i ochrona wrażliwych danych W przypadku nawet prostych serwisów takich jak sklepy należy klientów poinformować to tym, że ich dane osobowe mogą być wykorzystywane chociażby w takim celu aby ułatwić im korzystanie z serwisu poprzez automatyczne uzupełnianie formularzy zamówieniowych. Jeśli się tego nie zrobi, to nie można w ten sposób wykorzystywać takich danych. Najważniejszym jednak zapisem i to zapisem budzącym do czasów sprzed wprowadzenia ustawy o ochronie danych osobowych był zapis o wykorzystaniu tychże danych do celów marketingowych. Niektóre firmy po postu sprzedawały pozyskane w ten sposób dane innym firmom co w krótkim czasie mogło doprowadzić do tego, że osoba które swoje dane osobowe powierzyła takiemu serwisowi mogła otrzymywać wiele różnych ofert reklamowych i to takich które nie koniecznie mogły ją interesować.

Oferty reklamowe

Obecnie na ogół tylko serwis w którym się rejestrujemy ma prawo wysyłać do nas różne oferty reklamowe, ale to też tylko w takiej sytuacji, gdy się na to godzimy. Zawsze też klient powinien mieć możliwość w prosty sposób zrezygnowania z otrzymywania takich właśnie reklam. Podobnej ochronie, jeśli nie bardziej restrykcyjnej niż dane osobowe, ze zrozumiałych względów polegają oczywiście prawa autorskie w Internecie. Obejmują one wszelkiego typu produkty czy wyroby, które znaleźć możemy w sieci, ale nie tylko. Dotyczy to zarówno dzieł artystycznych jak i oprogramowania komputerowego. Łamiąc prawa autorskie powinniśmy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, także finansowymi. Skuteczność przy zwalczaniu piractwa jest obecnie dosyć wysoka i co ważne stale wzrasta.

Podobne wpisy: