Problem posiłków profilaktycznych

Problem posiłków profilaktycznychObecnie w polskim prawie znajdziemy zapisy, które mówią, że posiłki profilaktyczne powinny być wydawane niektórym osobom. Z tego też powodu warto jest się zastanowić, gdzie znajdziemy takie regulacje prawne, żeby się do nich jakoś odnieść.

Komu należy się posiłek od pracodawcy

Na pewno warto jest się zastanowić najpierw, czy nasi pracownicy wykonują bardzo ciężkie prace, które na przykład w przypadku mężczyzn pochłaniałyby 2000 kcal, w przypadku kobiet 1100. W takich warunkach naprawdę istotne jest to, żeby zapewnić pracownikom ochronę przed utratą zdrowia. Warto jest wiedzieć o tym, że są to wartości uniwersalne, niezależnie od tego, czy pracują oni w warunkach zewnętrznych, czy wewnętrznych. Warto jest wiedzieć o tym, że istnieją jednak specjalne regulacje, które mówią, czy danej osobie należą się takie posiłki – między innymi, jeśli pracuje ona ciężko w okresie od 1 listopada do 31 marca na zewnątrz, to jeśli wydatek energetyczny wynosi 1500 dla mężczyzn oraz 1000 dla kobiet, to należą się takie posiłki. Z drugiej strony warto jest zauważyć fakt, że te wartości mają zastosowanie w temperaturach innych niż 10-25 stopni Celsjusza. Tak samo można powiedzieć, że odbywa się stosowanie posiłków na zewnątrz – tylko tutaj mamy okres od 1 listopada do 31 marca.

Posiłek i napoje powinny być dostosowane do warunków pracy

Dobrze jest pamiętać o tym, że temperatura napoi musi być również przystosowana do warunków, w jakich dana osoba pracuje. Warto jest o to szczególnie zadbać wtedy, kiedy mamy na przykład zimę – gorąca herbata będzie wtedy jak najbardziej na miejscu. Jest wiele rozwiązań, które mogą zastosować pracodawcy, żeby technicznie zorganizować takie posiłki. Na przykład istnieją specjalne systemy, które pozwalają na wydanie karty pracownika, dzięki czemu będzie mógł on jeść w restauracjach. Bardzo dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że dostajemy za każde takie wydane pieniądze zwrot podatku, a także nie musimy tracić czasu na przygotowanie odpowiednich rozwiązań w zakresie posiłków. Właśnie dlatego tak istotne jest to, żeby konkretnie poradzić sobie z wyborem tego typu posiłków.

Podobne wpisy: