Rozliczamy podatki przez Internet

Rozliczamy podatki przez Internet

Liczba spraw, które możemy załatwić w urzędach bez konieczności wychodzenia z domu stale się powiększa. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się składanie deklaracji podatkowych za pośrednictwem Internetu.

E-deklarację możemy złożyć korzystając ze strony Ministerstwa Finansów, wybierając zakładkę e-Deklaracje. Aby wysłać druk w większości przypadków nie jest wymagany podpis elektroniczny. Za pośrednictwem systemu można wysyłać takie deklaracje jak: PIT, CIT, PCC i VAT. Za pośrednictwem Internetu można rozliczyć zarówno podatek od osób fizycznych, jak też podatek od czynności cywilnoprawnych.

Formularz

Korzystając z możliwości wypełniania formularza przez Internet nie musimy obawiać się, że źle wypełnimy formularz i spóźnimy się z zapłata należnego podatku. Każdy z systemów prowadzi podatnika krok po kroku. Wychwytują one także ewentualne pomyłki. Ramki, które zostaną błędnie wypełnione są podświetlone. Ukazuje się także komunikat o błędzie. Kolorem czerwonym są zaznaczone te ramki, w które należy wpisać daną kwotę.

Dane osób fizycznych, które składają e-deklarację podatkową weryfikowane są na podstawie kwoty przychodu osiągniętego w roku podatkowym o dwa lata wcześniejszym niż rok, za który wypełniają PIT elektronicznego. Pamiętajmy, że każda zmiana danych osobowych musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Jeśli tego nie zrobimy, w chwili wypełniania elektronicznego PIT-a system odrzuci formularz. Będziemy więc musieli rozliczyć się drogą tradycyjną.

Terminy

Termin składania e-deklaracji podatkowej w celu rozliczenie rocznego podatku od osób fizycznych jest taki sam, jak w przypadku PIT-ów składanych tradycyjnie w formie papierowej. Jeżeli rozliczamy się samodzielnie, mamy czas do końca kwietnia. Wysłana elektroniczna deklaracja podatkowa wypływa do urzędu skarbowego bardzo szybko. Jeśli przysługuje nam zwrot podatku, otrzymamy go o wiele szybciej.

Składanie rocznej deklaracji PIT za pośrednictwem Internetu staje się coraz bardziej popularne. Nie musimy już stać w kolejce, a zwrot podatku otrzymamy szybciej.

Podobne wpisy: