Skuteczna ochrona danych osobowych

Swoje dane osobowe podajemy w różnych miejscach, różnym firmom, przy okazji rożnych czynności które wykonujemy. Jedną z takich czynności jest dokonanie rejestracji czy też zakupów w sklepach internetowych, a nawet korzystanie z jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Zanim więc zdecydujemy się jakiekolwiek dane osobowe podać należy sprawdzić jak wygląda ochrona danych osobowych w Internecie, zwłaszcza w danej firmie. Czasem już poprzez samo zaakceptowanie regulaminu zgadzamy się na gromadzenie określonych danych osobowych.

Ochrona danych osobowych w Internecie

Skuteczna ochrona danych osobowych Jest tak w przypadku popularnych serwisów społecznościowych, które takie dane gromadzą od lat bynajmniej nie bez powodu. Dane takie wykorzystywane są w celach marketingowych. Prywatne firmy mają możliwość przygotowywania spersonalizowanych reklam, czy odpowiednio dobranych konkursów. Wszystko po to aby zaproponować użytkownikom takie produkty, które mogą ich jak najbardziej zainteresować. Zgodnie z prawem jednak administrator bezpieczeństwa informacji powinien w każdej chwili udostępnić nam informacje które dany serwis posiada na nasz temat. Można zażądać także usunięcia takich danych osobowych, zwłaszcza jeśli z usług danej firmy nie chcemy już korzystać. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku sklepów. Jeśli sklep internetowy należy do sieci sklepów to bardzo prawdopodobne jest że klienci którzy raz dokonają zakupów będą otrzymywali oferty reklamowe z kilku różnych firm i tak dalej.

Administrator bezpieczeństwa informacji

Firmy, które gromadzą takie dane są oczywiście kontrolowane, zarówno wyrywkowo jak i na wniosek osób które same zgłoszą podejrzenie, że ich zostały przez daną firmę wykorzystane bezprawnie. Tak samo jak przy każdym innym rodzaju dokumentacji tak i w przypadku danych osobowych dokładnie określa się przez jak długi czas powinny być one przechowywane na przykład w przypadku pracowników. Aby zadbać o ochronę swoich własnych danych osobowych należy pamiętać o dodawaniu odpowiedniej klauzuli jeśli wysyłamy swój życiorys oraz o dokładnym czytaniu informacji dotyczących polityki prywatności w przypadku regulaminów, jeśli takowe akceptujemy.

Podobne wpisy: