Follow Us

Słów kilka o Wikipedii

Słów kilka o Wikipedii

Dość specyficzną encyklopedią dostępną w Internecie jest Wikipedia. Jest ona niezwykle popularna wśród internautów. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest?
Wikipedia jest olbrzymią wielojęzyczną encyklopedią w postaci stron www. Jednym z języków, w których jest ona dostępna jest język polski. W polskiej wersji Wikipedii możemy znaleźć dzisiaj około 740 tysięcy haseł. Z Wikipedii każdy z internautów może korzystać za darmo. Hasła do niej tworzone są przez samych internautów. Oprócz języka polskiego Wikipedia dostępna jest jeszcze w 278 innych językach. W sumie zawiera około 18 milionów definicji dotyczących niemal każdej dziedziny wiedzy i życia. Jej nazwa powstała z połączenia słów oznaczających encyklopedię oraz „wiki wiki”. To ostatnie słowo pochodzi z języka hawajskiego. W tłumaczeniu na język polski znaczy ono „ bardzo szybko”.

Kto tworzy Wikipedię?

Wspomnieliśmy, że jest ona tworzona przez internautów. Ci, którzy się zarejestrują mogą nie tylko napisać definicję nowego hasła, ale mogą także zmienić treść hasła, które już z niej się znajduje. Taką możliwość mają także niezarejestrowani użytkownicy. W polskiej wersji Wikipedii osób, które systematycznie zamieszczają w niej hasła jest ponad 1500. Każdego dnia pojawia się w niej prawie 300 nowych haseł. Encyklopedia jest dostępna za darmo, także za umieszczanie w niej haseł ich twórcy nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Zarząd nad encyklopedie sprawuje Fundacja Wikimedia. To ona zajmuje się organizowaniem każdego roku publicznych zbiórek pieniędzy na utrzymanie serwerów. W naszym kraju wspiera ją Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Początki Wikipedii

Wikipedia została założona przez Jimmy’ego Donalda Walesa i Larry Sangera. Encyklopedia została udostępniona internautom 15 stycznia 2001 roku. Została stworzona w oparciu o encyklopedię internetową o nazwie Nupedia. Od września 2001 działa polska wersja Wikipedii. Jej założycielami byli: Paweł Jocchym i Krzysztof Jasiutowicz.

W Wikipedii zdarzają się błędy merytoryczne. Są one jednak szybko wychwytywane i usuwane.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz