Follow Us

Suma ubezpieczenia dobrowolnego AC

Suma ubezpieczenia dobrowolnego AC

Każdy z nas, kto jest właścicielem samochodu lub innego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego na terenie Polski, zmuszony jest do wykupienia przynajmniej obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak większość decyduje się także na dobrowolne ubezpieczenia samochodowe, choćby w postaci AC.

Jak się ubezpieczymy. Tyle otrzymamy.

Ubezpieczenie samochodowe AC ma w teorii zabezpieczyć nasz majątek w przypadku kiedy dojdzie do zniszczenia, kradzieży lub dewastacji samochodu. AC kupujemy po to, by pokryć koszt remontu samochodu lub kupić nowy w miejsce tego, który został skradziony lub zniszczony. Niekiedy jednak kwota odszkodowania nie będzie na tyle wysoka, żeby tak się stało. Ubezpieczyciel, w celu obniżenia ceny polisy, może zaproponować nam na przykład wysoki udział własny w szkodzie. Co to oznacza w praktyce? Że oczywiście koszt wykupienia polisy ulegnie zmniejszeniu, ale dokładnie o zaproponowaną kwotę, zmniejszeniu ulegnie też wysokość odszkodowania. Inne zapisy, które mogą sprawić, że odszkodowanie nie będzie dla nas satysfakcjonujące, to tak zwana amortyzacja części, kiedy ich wartość zostanie zmniejszona o ich oszacowane zużycie, czy też zapis mówiący o naprawie opartej na zamiennikach.

Suma ubezpieczenia

Dla wielu kierowców najtrudniejszym pojęciem jest suma ubezpieczenia. Błędnie zakładamy, że jeśli suma ta wynosi na przykład 50 tysięcy, to dokładnie tyle otrzymamy przy utracie pojazdu. Tymczasem odszkodowanie ma nam zrekompensować powstałą szkodę. Nie możemy się więc na tym wzbogacić, czyli dostać więcej, niż straciliśmy. Odnosi się to również do samochodów, które dość szybko tracą na wartości. W związku z tym w momencie szkody czy utraty samochodu ubezpieczyciel wylicza wartość rynkową pojazdu i to jest podstawa wypłaty odszkodowania. Zatem jeśli ubezpieczamy samochód na 50 tysięcy, ale ubezpieczyciel sprawdzi cenę rynkową pojazdu i uzna, że jest on wart jedynie 40 tysięcy, to właśnie taką kwotę otrzymamy od niego w ramach odszkodowania, zakładając oczywiście, że samochód zostanie całkowicie zniszczony.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz