Follow Us

Ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenia dobrowolne

Z racji tego, że zwyczajne ubezpieczenia niewiele ludziom dają, decydują się oni na to, żeby wykupywać sobie jakieś inne, rozszerzone i dobrowolne. W kwestii dobrowolnych ubezpieczeń jest kilka opcji, tzn. można wziąć je w kilku różnych modelach.

W pierwszym przypadku, kiedy dana osoba nie jest nigdzie ubezpieczona i nie pracuje, a tym samym nie ubezpiecza jej pracodawca, nie ma ona ochrony medycznej. Jeżeli taka osoba zarejestrowana byłaby w urzędzie pracy, to dostałaby stamtąd ubezpieczenie, jako że jednak nie jest, to takiego świadczenia nie ma. Jednakże takie osoby czasami pracują nam umowy o dzieła i umowy zlecenie i chcą sobie wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Cena takiego ubezpieczenia to kilkaset złotych miesięcznie, właściwie tyle, ile płaci przedsiębiorca przez pierwsze dwa lata swojego działania.

Pełny pakiet

Co prawda może się to wydawać dużo, jednakże w tym przypadku dostajemy pełen pakiet świadczeń, zarówno do lekarzy pierwszego kontaktu, jak i do lekarzy specjalistów. Fakt faktem, że na tych drugich musimy czekać nieraz całymi miesiącami, ale nie zapłacimy za ich usługi. Nie każdy natomiast będzie chciał sobie wykupić takie ubezpieczenie w pakiecie w NFZ, tylko będzie wolał zrobić to w prywatnej firmie. W takim przypadku konieczne jest podpisanie umowy z zewnętrznym ubezpieczycielem. Tutaj co prawda pojedyncze ubezpieczenie będzie bardzo tanie, jednakże nie będzie ono miało wszystkich, niezbędnych składników. Jeżeli kupujemy ubezpieczania osobowe w prywatnych firmach, to zazwyczaj dzielone są one na różne pakiety. Mamy na przykład ubezpieczenie zdrowotne podstawowe, czyli takie, które uprawnia nam do skorzystania z pomocy lekarza pierwszego kontaktu i z pomocy ambulatoryjnej. Nie ma natomiast w jego zakresie wizyty w szpitalu. Z takową wizytę w razie potrzeby musielibyśmy po prostu zapłacić.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Dlatego też nie jest to takie fajne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jeżeli chcemy mieć wersje, która daje nam możliwość skorzystania z nieodpłatnej wizyty w szpitalu, to musimy za to dodatkowo zapłacić. Ubezpieczenie medyczne możemy wykupić także w ramach refundacji leków, czyli w takim przypadku, kiedy chcemy mieć leki refundowane. Niektóre medykamenty są bardzo drogie i osoby, które ubezpieczone są w NFZ mają możliwość zakupu lekarstw z pewną refundacją. Z takim pakietem ubezpieczeniowym nie musimy płacić całości za wszystkie leki, tylko za jakąś ich część. Resztę natomiast zwróci aptece kasa chorych. W przypadku przewlekłych schorzeń jest to konieczne.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz