Follow Us

Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe

Wykorzystanie kominka do dogrzewania domu to doskonały pomysł, który jest praktykowany przez coraz większą liczbę Polaków. Aby móc skorzystać z tego dobrodziejstwa, należy wyposażyć się w odpowiedni wkład kominkowy. Wkłady takie możemy nabyć w większości marketów budowlanych, natomiast instalację powinien wykonać doświadczony fachowiec. Po zamontowaniu wkładu należy wykonać jego podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania.

Ale nie jest to jedyny sposób by generować ciepło, które możemy rozprowadzić po całym domu. Istnieją również systemy powietrzne, które wykorzystują specjalne systemy rur, rozprowadzające gorące powietrze do wszystkich pomieszczeń domu, którego źródłem jest wkład kominkowy powietrzny. Zacznijmy jednak od podłączenia wkładu kominkowego do instalacji C.O. Są dwie możliwości, możemy podłączyć się bezpośrednio w instalację w miejscu, gdzie stoi kominek. Jest to najłatwiejszy sposób, wymagający najmniejszej ilości przeróbek.

Jak to działa?

Po rozpaleniu w kominku włączać się będzie dodatkowa pompa C.O, która wtłoczy gorącą wodę bezpośrednio do rur. Jednak ma to pewną wadę, otóż grzejniki mogą grzać nierównomiernie w różnych pomieszczeniach. Wynika to z tego faktu, że instalacja jest zrównoważona pod pompę znajdującą się w kotłowni przy piecu C.O. Jeśli uruchomimy pompę przy kominku, który znajduje się w innym miejscu, ta równowaga zostanie zachwiana. Dlatego często prowadzi się rury od kominka z płaszczem wodnym do kotłowni i dopiero tam wpina w instalację centralnego ogrzewania.

Zalety wkładów kominkowych

Wszystkich tych problemów nie ma wtedy, gdy stosujemy wkłady kominkowe generujące ciepłe powietrze. Posiadają one dmuchawę, która przetłacza to powietrze do systemu rur, który instalujemy w budynku. Wyloty rur muszą znajdować się w tych pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać kominkiem. Po rozpaleniu ognia i uruchomieniu dmuchawy, podgrzane powietrze rozprzestrzenia się po całym budynku, nagrzewając go równomiernie. Dzięki temu ciepło mamy nie tylko w pomieszczeniu gdzie znajduje się kominek, ale w całym domu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz